حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
خانه » دانستنیها » چطور یک خودروی مناسب بخریم؟ قسمت دوم
چطور یک خودروی مناسب بخریم؟ قسمت دوم

چطور یک خودروی مناسب بخریم؟ قسمت دوم

در مقاله قبلی هفت نکته که باید در هنگام خرید خودرو به آن توجه کرد را بررسی کردیم، حال به ادامه نکات می پردازیم:

بازار خرید و فروش خودرو اخبار بازار خودرو بازار خودرو کارکرده وضعیت بازار خودرو بازار خودرو خارجی سایت بازار خودرو بازار ماشین قیمت گذاری خودرو بازار خودروهای وارداتی

۸. به معاوضه‌ی خودرو اشاره‌ای نکنید

هنگام مذاکره با فروشنده برای خرید خودرو باید از کارت‌های خود به خوبی استفاده کنید، به خصوص نباید به معاوضه‌ اشاره کنید. در اینجا منظور از معاوضه، آن کالایی است که شما در ازای پرداخت بخشی از قیمت خودرو به فروشنده پیشنهاد می‌دهید. پس تا مراحل نهایی معامله به این موضوع اشاره نکنید. چرا؟ چون ممکن است فروشنده از اطلاعاتی که شما ارائه می‌دهید، علیه شما استفاده کند.

برای مثال، شما به دنبال خودرویی هستید که قیمت آن ۲۲ هزار دلار است و قیمت نهایی فروش خودرو که فروشنده در نظر دارد ۱۸ هزار دلار است. توجه کنید که فروشنده هیچگاه به شما اجازه نمی‌دهد که قیمت کف خودرو که مد نظر او است را بدانید. همچنین شما معاوضه‌ای دارید که ارزش آن ۲ هزار دلار است. در این صورت شاید فروشنده به شما پیشنهاد کند که خودرو را با به قیمت ۲۰ هزار دلار می‌فروشد و ۲ هزار دلار نیز بابت معاوضه به شما پرداخت می‌کند و قیمت نهایی خودرو ۱۸ هزار دلار خواهد شد.

اما اگر شما به او در مورد معاوضه نگویید، می‌توانید تا جایی چانه‌زنی کنید که فروشند به قیمت ۱۸ هزار دلار برای خودرو راضی شود، سپس می‌توانید به معاوضه اشاره کنید و بابت آن نیز ۲ هزار دلار دریافت کنید تا قیمت نهایی خودرو برای شما ۱۶ هزار دلار تمام شود. پس این دو جنبه از معامله را به صورت جداگانه مذاکره کنید. اول، روی قیمت خودرو چانه‌زنی کنید و به پایین‌ترین قیمت ممکن برسید، سپس برای بالاترین مبلغ برای معاوضه مذاکره کنید.

۹. هزینه‌های بیمه را محاسبه کنید

قبل از بهای پرداختی برای خودرو، هزینه‌های مربوط به بیمه‌ی خودرو را مد نظر بگیرید. هزینه‌ی بیمه‌ی خودرو قسمت مهمی از قیمت نهایی خودرو است. ابتدا از طریق اینترنت، هزینه‌های بیمه‌ی خودرو را بررسی کنید، و سپس با در نظر گرفتن سن، وضعیت تاهل، سوابق رانندگی، عمر خودرو و موارد این چنینی، هزینه‌ی بیمه را برای خودروی دلخواه خود محاسبه کنید.

خودروهای اسپرت نسبت به خودروهای معمولی هزینه‌ی حق بیمه‌ی بیشتری را به خریدار تحمیل می‌کنند، اما برخی دیگر به علل مختلفی نرخ بیمه‌ی بالایی دارند. برای مثال، از آن جایی که خودروهای هوندا آکورد (Honda Accord)،‌ هوندا سیویک (Honda Civic) و تویوتا کمری (Toyota Camry) بازار دست دوم خوبی دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که دزدیده شوند، بنابرین هزینه‌ی بیمه‌ی آنها نیز بالاتر است.

۱۰. از خرید ‌برنامه‌ریزی نشده اجتناب کنید

برای اینکه بدون برنامه و از روی وسوسه دست به خرید خودرو نزنید، باید ابتدا تحقیقات گسترده‌ای را انجام دهید. خرید خودرو به صورت ناگهانی دارای ریسک بالایی است. شاید بعد از نهایی شدن معامله متوجه شوید که نمی‌توانید از پس هزینه خرید و نگهداری آن را بر بیایید یا اینکه عملکرد خودرو از حد تصور شما پایین‌تر است.

اگر در مورد مدل، کارخانه‌ی سازنده، عملکرد، شرایط پرداخت هزینه‌های بیمه و مالیات یک خودرو تحقیق کنید، به احتمال زیاد خودرویی پیدا خواهید کرد که از رانندگی با آن برای سال‌ها لذت خواهید برد.

۱۱. افزودنی‌های خودرو را نخرید

خرید خودرو، تصمیم مهمی است و برای چند سالی مشغول پرداخت اقساط آن خواهید بود. اگر آیتم‌ها و آپشن‌های مختلفی که برای خودروها وجود دارد را خریداری کنید، قیمت نهایی آن سر به آسمان خواهد کشید، پس تا می‌توانید آپشن اضافه برای خودرو سفارش ندهید. واقعا در طول سال چند بار از صندلی‌های مجهز به گرم‌کن استفاده خواهید کرد؟ می‌توانید یک دستگاه GPS را با بهای بسیار کم‌تری نسبت به نسخه‌ی از پیش نصب شده روی خودرو خریداری کنید.

افزودنی دیگر، ضد زنگ بودن است، که بر خلاف تمام تعریف‌های فروشنده، نیازی به آن ندارید. سیستم مخدوش کردن شماره سریال خودرو در صورت دزدیده شدن، که منجر به کاهش بهای فروش آن می‌شود، دوربین دید عقب و خدمات اضافه‌ای که بنگاه‌ فروشنده برای سرویس خودرو ارائه می‌دهند، همه این موارد هزینه‌ی بالایی دارند و چندان به کار نمی‌آیند.

۱۲. از خرید ضمانت‌نامه‌ی تعمیم یافته خودداری کنید

این گونه ضمانت‌نامه که از طرف بنگاه‌های فروش خودرو به شما پیشنهاد می‌شود، گران و ناکارآمد هستند و پوشش آنها بسیار محدود است و هزینه‌ی بسیاری از تعمیرات خودروهای‌ی نو یا استفاده‌شده را پوشش نمی‌دهد.

اگر شما خودروی نو می‌خرید، گارانتی سازنده‌ی خودرو به صورت اتوماتیک به شما داده می‌شود که گستره‌ی پوشش وسیعی دارد. اگر خودروی استفاده شده می‌خرید، باید توجه کنید که بعضی از آنها هنوز مشمول گارانتی کارخانه هستند.

گاهی اوقات خرید گارانتی تعمیم یافته همراه با وام خودروی شما محاسبه می‌گردد، این بدترین حالت ممکن است، چرا؟ هزینه‌ی کل ضمانت‌نامه به علاوه‌ی سود آن کمرشکن خواهد شد. در این حالت، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک حساب بانکی برای هزینه‌های احتمالی تعمیر و نگه‌داری خودرو اختصاص دهید.

۱۳. همیشه برای بررسی سلامتی خودرو، به صورت آزمایشی آن را برانید

۹۰ درصد افرادی که یک خودروی جدید می‌خرند، ابتدا به صورت آزمایشی با آن دور می‌زنند. شما نباید جزو ۱۰ درصد دیگر باشید. به دلایل زیادی باید قبل از خرید خودرو آن را برانید، اما اولویت اول شما باید راحتی رانندگی با آن باشد. بعضی از خودروها هر چقدر که زیبا و مدرن باشند، احساس خوبی هنگام رانندگی منتقل نمی‌کنند. اگر با چنین خودرویی مواجه شدید، از خرید آن صرف‌ نظر کنید.

اگر دارای فرزند هم هستید، آنها را هم سوار خودرو کنید و دوری بزنید. راحتی آنها هم مهم است. همچنین مطمئن باشید که آنها صادقانه نظرشان را در مورد خودرو به شما خواهند گفت. علاوه بر راحتی، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

خودرو باید به نرمی و بدون سر و صدا حرکت کند.

دید راننده را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که می‌توانید به خوبی به اطراف خودرو مسلط شوید. دید آینه‌ها را بررسی کنید.

مطمئن شوید که تجیزات خودرو معیوب نیستند. کولر را روشن کنید، برف‌پاک‌کن‌ها را به کار بیاندازید، از کار کردن راهنما‌ها و چراغ‌ها مطمئن شوید. ببینید که آیا می‌توانید با داشبورد و کلیدها مانوس شوید. بعضی از افراد انگشت‌های بزرگی دارند و کار کردن با دکمه‌های کوچک برای آنها راحت نیست.

آیا وقتی پدال گاز یا ترمز را فشار می‌دهید، خودرو به خوبی عکس‌العمل نشان می‌دهد؟ حساسیت خودروها به فرامین راننده متغیر است. خودرویی را خریداری کنید که با اولویت‌های شما هم‌خوانی داشته باشد.

۱۴. هنگام خرید خودرو از یک مکانیک کمک بگیرید

اگر خودروی دست‌ دوم می‌خرید حتما باید قبل از نهایی کردن معامله، از یک مکانیک بخواهید که به طور کامل خودرو را چک کند. مکانیک می‌‌تواند متوجه‌ نشانه‌هایی شوید که شما قادر به شناسایی آنها نیستید. او می‌توانند میزان استهلاک یا موارد نگران کننده را به شما بگوید. ایرادات مکانیکی و یا هزینه‌ی نگهداری خودرو ممکن است شما را از خرید یک خودرو منصرف کند، همچنین اطلاعاتی که مکانیک در مورد خودرو به شما می‌دهد را به عنوان اهرم در مذاکرات خود با فروشنده برای پایین آوردن قیمت خودرو استفاده کنید.

۱۵. خودرویی بخرید که توان پرداخت هزینه‌ی آن را دارید

اگر شما در نظر دارید که خودرویی جدیدی بخرید، در حالی که از خودروی فعلی خود به اندازه‌ی قیمتش کار نکشیده‌اید، به این فکر کنید که آیا توانایی مالی خرید یک خودروی جدید را دارید. هیچ‌کس نمی‌خواهد زیر فشار پرداخت وام خودرو قرار گیرید.

ایده‌ی بهتر این است که به طور کامل از خودروی فعلی خود استفاده کنید، در همین زمان می‌توانید پولی که برای پرداخت‌ اقساط ماهیانه نیاز خواهید داشت را کسب آورده و ذخیره کنید.

برای مثال، اگر برای خودروی قبلی خود ماهیانه ۳۰۰ دلار پرداخت می‌کردید، و می‌خواهید از همین استراتژی برای خودروی جدید استفاده کنید، به ۳۶۰۰ دلار در یک سال نیاز خواهید داشت. نباید تمام اندوخته‌ی خود را برای یک خودروی مدل بالا صرف کنید. خودرویی بخرید که در سطح توان مالی شما باشد.

سخن آخر

در پایان باید گفت، خرید خودرو مسئله‌ی کوچکی نیست، و بسیار مهم است که قبل از خرید، تمام جوانب و ابعاد قضیه را بررسی کنید. قبل از رفتن به بنگاه‌های فروش خودرو، اطلاعات کاملی داشته باشید و با آمادگی و اعتماد بالا اقدام به چانه‌زنی کنید تا بهترین معامله‌ی ممکن برای خود را به دست آورید. اگر از نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم استفاده کنید، خواهید توانست تا خودروی مد نظر خود را با پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کنید.

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است