اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
خانه » آموزش مکانیک خودرو » آموزش گام به گام رگلاژ ترمز خودرو
آموزش گام به گام رگلاژ ترمز خودرو

آموزش گام به گام رگلاژ ترمز خودرو

آموزش رگلاژ ترمز خودرو

ترمز دستی برای ساکن کردن خودروی پارک شده خاموش یا روشن به کار می رود. ترمز دستی توانایی دارد خودرو را در شیب ۳۰ درصد ساکن نگه دارد البته در موقعی که ترمز پایی عمل نکند می توان از ترمز دستی تا حدودی برای متوقف کردن خودرو کمک گرفت.
تصویر آموزش رگلاژ ترمز خودرو

 ترمز دستی معمولا روی چرخ های عقب نصب می شود و به وسیله کابل یا سیمی با اهرم دستی داخل اتاق به کار می افتد. برای آن که هر دو چرخ عقب هم زمان عمل کنند دو طرح وجود دارد؛ در یک طرح یک سیم به اهرم وصل می شود که با کشیدن آن قطعه t شکلی حرکت لولایی کرده دو سیم متصل به چرخ های عقب را در یک زمان به حرکت در می آورد و در طرح دیگر با کشیدن اهرم ترمز دستی دو سیم کشیده می شود که هر سیم ترمز دستی یک چرخ عقب را فعال می کند.

نتیجه تصویری برای آموزش رگلاژ ترمز خودرو

برای آن که ترمز دستی در وضعیت انتخاب شده به وسیله راننده ثابت بماند دکمه ضامن کننده ای در روی اهرم طراحی شده است که با فشردن آن سیستم آزاد می شود و می توان اهرم را به کار انداخت. نصب ترمز دستی در سیستم ترمزهای دیسکی دشوارتر است. در ترمز های دیسکی از اهرمی استفاده شده که با کشیدن آن پایه کشیده شده و دیسک در وسط دو لنت به طور مکانیکی فشرده می شود.

تصویر مرتبط

برای بالا بردن راندمان ترمز های کفشکی لازم است لقی کمی بین لنت و کاسه وجود داشته باشد. به علت سایش لنت ها مقدار لقی تنظیم شده ثابت و پایدار نیست بنابراین هر چند وقت یک بار سیستم ترمز نیاز به رگلاژ مجدد دارد.

http://hooman.org/auto/brake/hand_brake.jpg

عمل رگلاژ ترمز گاهی به صورت دستی و گاهی هم به صورت اتوماتیک طراحی می شود. در صورت دستی بودن، رگلاژ ابتدا به زیر محور چرخ جک زده شده پس از بلند شدن چرخ از زمین، پیچ رگلاژ را می چرخانند تا کاسه چرخ با لنت ها تماس بگیرد.

سپس کمی پیچ رگلاژ را در جهت عکس پیچانده در لحظه تماس مختصر لنت با کاسه، عمل رگلاژ خاتمه می پذیرد. در صورت رگلاژ اتوماتیک، با دنده عقب حرکت کرده به طور ناگهانی اهرم ترمز دستی را بالا می کشیم. سپس با دنده مستقیم حرکت کرده دوباره اهرم ترمز دستی کشیده می شود. این عمل آن قدر تکرار می شود تا پدال در ارتفاع بالاتری عمل کند.

تصویر مرتبطدر ضمن گاهی ترمز دستی روی میل گاردان خودرو (مانند لندروورها) نصب می شود؛ در این صورت با کشیدن اهرم ترمز دستی میل گاردان قفل شده در نتیجه چرخ های محرک خودرو هم قفل می شوند.

توصیه میشود عمل رگلاژ در تعمیرگاههای مجاز صورت گیرد.

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است