عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه » آموزش مکانیک خودرو » ترموستات چیست و چه ایرادی پیدا می کند ؟
ترموستات چیست و چه ایرادی پیدا می کند ؟

ترموستات چیست و چه ایرادی پیدا می کند ؟

ترموستات سه نقش عمده ایفا می کند:

  • کمک به موتور برای زودتر رسیدن به درجه حرارت مورد نیاز کاری
  • تنظیم درجه حرارت موتور برای جلوگیری از دمای بیش از حد
  • محدود کردن جریان برای افزایش کارایی سیستم خنک کننده

یک موتور سرد سوخت را هدر می دهد

بیشتر موتورهای مدرن امروزی در دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت کار می کنند ، در کمتر از این دمای کاری موتور اصطلاحا سرد کار می کند و در نتیجه سوخت بیشتری مصرف میکند تا به دمای مورد نظر برسد.

در کاربراتور موتورهای قدیمی یک دریچه برای اظافه کردن سوخت بیشتر تعبیه شده بود ، اما در موتورهای انژکتوری این کار با زیاد شدن عرض پاشش انژکتور انجام می شود با این کار قدرت اسب بخار دستگاه بشدت کاهش میابد ، این بزرگترین دلیلی است که لازم است ما هرچه زودتر به درجه حرارت مورد نیاز برسیم.ترموستات چیست ؟

اکثر مردم می دانند که یک ترموستات خراب می تواند باعث جوش آوردن وسیله نقلیه آنها شود ، اما آیا شما می دانید ترموستات باعث هدر رفتن و مصرف بیشتر سوخت شود؟

زمانی که موتور به اندازه کافی گرم شد و حرارت بالاتر رفت مسیر حرکت آب به سمت رادیاتور باز می شود و مسیر واترپمپ مسدود می گردد ، در نتیچه آب به سمت رادیاتور رفته ، خنک شده و دوباره به مسیر بر می گردد.ترموستات خراب و آثیب دیده یا باعث بالا رفتن درجه حرارت و خرابی بسیار زیاد شده و یا باعث سرد کار کردن موتور و هدر رفتن سوخت می شود.

ترموستات یک والو یا شیر برای کنترل حرارت موتور است ، وقتی موتور سرد است ترموستات مسیر رادیاتور را می بندد و مسیر واترپمپ را توسط سوپاپ فرعی باز می کند در این حالت اصطلاحا ترموستات بسته است ، این کار باعث حرکت آب به دور موتور شده و موتور گرم می شود.

آزمایش ترموستات

این تست بسیار ساده است ، فقط کافی است آن را داخل یک ظرف آب با دمای اطاق قرار دهیم ، در این حالت ترموستات باید بسته باشد سپس آنرا داخل آب گرم با حرارت ذکر شده بروی ترموستات می اندازیم بعنوان مثال ۹۳ درجه سانتیگراد معادل ۲۰۰ درجه فارنهایت ، باید در این حالت ترموستات بسرعت و کامل باز شود .در صورتیکه این آزمایش بدرستی انجام نشد ترموستات باید فورا تعویض شود.ترموستات چیست ؟

ایراد ترموستات
اگر ترموستات خراب باشد باعث قفل کردن شلنگ مربوط به رادیاتور شده و نمی گذارد آب گردش کند و موتور جوش می آورد
واگر یکسره نیز باز باشد باعث می شود که آب به درجه نرمال نرسده و موتور سرد کار کند و مصرف سوخت بالا می رود و همچینی در زمستان بخاری خوب گرم نمی کند
امتیاز 4.00 ( 2 رای )
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است