حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه » آموزش مکانیک خودرو » آموزش رفع تو رفتگی بدنه خودرو + عکس
آموزش رفع تو رفتگی بدنه خودرو + عکس

آموزش رفع تو رفتگی بدنه خودرو + عکس

رفع تو رفتگی ماشین ،فرو رفتگی درب ماشین ،موج گیری بدنه خودرو ،تعمیر فرورفتگی درب خودرو ،صافکاری ماشین با سشوار ،رفع فرورفتگی درب پژو ۲۰۶

چگونه خودمان خودرو را صافکاری کنیم. حتما اگر خودرو داشته باشید با مشکلات کوچک و بزرگ بدنه خودرو خود مواجه شدید. از خط و خش تا تو رفتگی های بر اثر صدمه. اما همیشه هم نیاز نیست برای تعمیر و رفع مشکلات بدنه خودرو هزینه کنیم و یا به فرد متخصص مراجعه کنیم. چراکه شما در منزل هم می توانید به بیشتر مواقع این مشکل تو رفتگی خودرو را برطرف کنید. با ما همراه باشید.

همیشه برطرف کردن مشکل فرو رفتگی خودرو بسته به مکان و نوعش آسان نیست ولی شما بسیاری از مواقع می توانید با تلاش خود به خوبی این مشکلات را برطرف کنید. در این مقاله تا جایی که امکان داشته باشد همانند سایر مقالات هاو کن یو سعی شده است از مواد، تجهیزات و موارد در دسترس در هر خانه ای کمک بگیریم.

۱-مهیا کردن مکان فرو رفتگی

 

یک نگاه به مکان فرو فتگی خودرو خود بیندازید. در ابتدا مکان آن و سپس نوع آن باید مورد بررسی قرار گیرد. با این روش ها از فرو رفتگی های کوچک  تا متوسط و حتی بزرگ را بدون رنگ می تواند تعمیر کنید. تمامی فرو رفتگی ها را پیدا کرده و مشخص کنید.

۲-بررسی مکان فرو رفتگی

حال که مکان ها مشخص شد، باید به بررسی آن بپردازید. در این روش اگر فرو رفتگی بر روی در، کاپوت، سقف، سپر ها، صندق عقب و مکان های مشابه باشد درصد مواقیت شما به مراتب بیشتر می شود. ولی در مکان های دیگر مخصوصا لبه ها و گوشه ها یا جا های دوبل شرایط کمی سخت تر است.

  • این روش برای فرو رفتگی های نسبتا سطحی که به رنگ خودرو هم آسیبی نرسیده است به خوبی جواب می دهد.

۳-مهیا کردن وسایل و تجهیزات مورد نیاز

تجهیزاتی که احتمالا در این تعمیر مورد نیاز خواهید داشت شامل، سشوار، دستکش های کار، یخ خشک، یا اسپری خنک کننده یا وسایل خنک کننده مشابه، است. با تهیه این موارد می توانیم به سراغ تعمیر بدنه خودرو برویم.

گرم و سرد کردن محل فرو رفتگی

۴-گرم کردن فرو رفتگی

سشوار را روشن کنید و سپس با گرم شدن، آن را روبه رو و مقابل فرو رفتگی خودرو قرار دهید، سعی کنید علاوه بر محل سعی کنید اطراف را هم گرم کنید. این کار را برای دو دقیقه ادامه دهید و سشوار را در یک محل نگه ندارید.

  • حرارت یا درجه سشوار باید بر روی متوسط باشد و فاصله آن از بدنه خودرو باید چیزی بین ۱۲ الی ۱۸ سانتی متر باشد و نه نزدیک تر و دور تر.
  • از نگه داشتن زیاد سشوار در یک محل با حرارت بالا اجتناب کنید. چرا که امکان صدمه وجود دارد.

۵-کاور کردن محل

حال پس از استفاده از سشوار شما میبایست سطح مورد نظر را با یک فویل آلومنیومی کاور کنید. از چسب برای قرار دادن فویل آلومنیومی بر روی سطح کمک بگیرید. این روش در صورتی که از یخ خشک کمک می گیرید می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این کار برای جلویگیری یخ خشک به رنگ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

۶-از دستکش های ضخیم کمک بگیرید

برای استفاده از یخ خشک باید مراقب باشید از سرما زدگی دستان خود جلوگیری کنید . به همین جهت باید از دستکش های چند لایه و ضخیم استفاده کنید.

۷-استفاده از یخ خشک و یا هوای سرد

تغییرات دمایی از گرم به سرد در سطح مورد نظر موجب خارج شدن تو رفتگی ها و تعمیر سطح میشود و هدف هم از انجام این کار همین است.

  • اگر از یخ خشک استفاده می کنید، یک بسته از آن را در دست گرفته و سپس شروع به کشیدن بر روی سطح  و فویل آلومنیومی کنید
  • اگر از اسپری های هوای سرد استفاده می کنید، بهتر است که ان را بر عکس کرده و سپس شروع به اسپری کردن باد سرد بر روی تو رفتگی کنید. این کار را را برای تمام سطح انجام دهید.
  • استفاده از هر یک از این دو روش که انجام می شود باید به مدت کوتاه انجام شود تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود، بنابر این این عملیات سرد کردن سطح نباید بیشتر از ۳۰ الی ۵۰ ثانیه به طول بینجامد.

۸-مدتی صبر کنید

مدتی پس از سرد کردن محیط شما احتمالا باید با صدای بیرون پریدن و یا برطرف شدن تو رفتگی مواجه شوید، بنابر این مدتی برای این بیرون پریدگی باید منتظر بمتنید. اگر در مرتبه اول جواب نگرفتید می توانید با دقت و رعایت اصول این کار را تکرار کنید اما توجه دشاته باشید انجام مداوم این کار می تواند به دفورمه شدن فلز بینجامد و صدمات جدی تری به خودروی شما وارد کند.

روش های دیگر بر طرف کردن تو رفتگی

روش های دیگری نیز برای بر طرف کردن تو رفتگی خودرو وجود دارد که ما برخی از ان ها را در کانال ویسایت خود یعنی کانال @howcani  معرفی کردیم که برخی از ان ها را اینجا در وبسایت نیز مجدد بازگو میکنیم که هز یک می توانند به کمک شما بیاییند.

۹-استفاده از تلمبه لوله باز کن

از تلمبه یا وسایل لوله باز کن سنتی نیز برای خارج کردن تو رفتگی می توانید کمک بگیرید و البته این وسیله برای تو رفتگی های سطحی و کم عمق می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. تنها کافیست ان را بر روی محل مورد نظر قرار داده و سپس فشار دهید و در نهایت بکشید.

۱۰-استفاده از آب جوش

روش دیگر استفاده از آب جوش است که این مورد را نیز در کانال برای شما معرفی کردیم. در این روش شما با پاشیدن آب داغ بر روی محل باید سریع نسبت به برطرف کردن ان اقدام کنید. اگر به پشت سطح دسترسی دارید با دست سعی کنید ان را خارج کنید. اگر نه از وسایل مکنده مثل روش بالا کمک بگیرید

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است