آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
خانه » آموزش مکانیک خودرو » علت روشن شدن چراغ هشدار سیستم ABS ترمز
علت روشن شدن چراغ هشدار سیستم ABS ترمز

علت روشن شدن چراغ هشدار سیستم ABS ترمز

روشن شدن چراغ abs پراید ،روشن شدن چراغ abs و ترمز دستی پراید ،روشن شدن چراغ abs تیبا ،آموزش تعمیرات ترمز ای بی اس ،علت روشن شدن چراغ ترمز دستی ۲۰۶ ،پمپ ای بی اس ،علت خاموش نشدن چراغ ترمز دستی ،چراغ هشدار سیستم ABS ترمز

اغلب خودرو های تازه تولید مجهز به سیستم ترمز ABS می باشند این سیستم که معروف به سیستم ضد قفل می باشد یکی از مهم ترین ویژگی ها برای امنیت خودرو محسوب می شود و نمایانگری برای این سیستم بر روی کیلومتر های خودرو هایی که دارای این ترمز می باشد تعبیه شده است و ممکن است شما با روشن شدن این چراغ مواجه شده باشید. حال سوال این است که چرا چراغ ترمز ABS شما روشن شده است؟ ما در ادامه توضیح کاملی در مورد علائم و چرایی روشن شدن این چراغ به شما می دهیم.

اگر تنها چراغ هشدار دهنده ترمز ABS روشن شد:
اگر تنها این چراغ نمایانگر شد بر روی کیلومتر شمار خودرو شما مشخص می شود که پیغامی است از سوی کامپیوتر خودرو شما برای توجه به ترمز. این ایراد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که این دلایل می تواند از:

  • مشکل در ایراد های الکتریکی
  • سنسور چرخ ها
  • خرابی رله
  • خرابی تغذیه مدار
  • پایین بودن سطح روغن ABS
  • مشکل در پمپ ABS

اگر چراغ آلارم ABS روشن شد:

اگر این چراغ روشن شود مبنی بر این موضوع می باشد که خودرو شما در حال حاضر فاقد ترمز ABS می باشد و از ترمز معمولی برخوردار است و برای رانندگی های معمولی در سطح شهر با سرعت مطمئن برای شما و سرنشینان خطری جدی ندارد ولی باید در نظر داشت که در صورت خیس بودن جاده و خیابان ممکن است خودرو شما منحرف شود زیرا دیگر ترمز ABS ندارد و باید این نکته را به یاد داشته باشید. اما اگر همراه این چراغ، چراغ دیگری در خودرو شما روشن شد حال خطرناک می شود و ممکن است برای جان شما و سرنشینانتان خطر آفرین شود و باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا نسبت به رفع مشکل اقدام شود این مشکل ممکن است از فشار روغن باشد که اگر به آن توجه نشود ممکن است درست زمانی که به ترمز نیاز داشته باشید سیستم ترمز عمل نکند و جان شما به خطر افتد.

در هنگام مشاهده این دو چراغ به سعی کنید به هیچ عنوان با وسیله نقلیه رانندگی نکنید زیرا ممکن است در ابتدای حرکت، شما ترمز داشته باشید ولی به دلیل نشتی شیلنگ های روغن خودرو با گذشت اندکی زمان سطح روغن ترمز خودرو شما به صفر رسد و این اتفاق یعنی نداشتن ترمز و نداشتن ترمز خطری بسیار جدی محسوب می شود برای رانندگی و بهترین کار انتقال خودرو به وسیله یدک کش به تعمیرگاه می باشد

نکته:به چراغ دیگری که باید برای ترمز خودرو توجه کنید چراغ خورده شدن لنت می باشد زیرا در صورتی که این چراغ روشن شود ممکن است اتفاقاتی که در بالا ذکر شد دوباره برای شما اتفاق افتد و یا هزینه گران بهایی را روی دست شما گذارد زیرا با خورده شدن، لنت ها به آهن میرسند و این آسیب جدی به خودرو شما میزند و هزینه بسیار زیادی برای تعمیر آن باید به دوش بکشید.

چراغ هشدار دهنده ABS روشن شده است

اگر فقط چراغ هشدار دهنده ABS روشن شده است و هیچ چراغ دیگری روشن نشده است به سادگی مشخص می شود که مشکل مربوط به خود سیستم ABS است تا سیستم ترمز دلیلش هم مشخص است چون این آلارم از کامپیوتر سیستم ABS ترمز خودرو صادر می شود. این ایراد معمولا یک ایراد الکتریکی یا برقی از قبیل خرابی سنسور سرعت چرخ، خرابی رله تغذیه کننده مدار یا پمپ سیستم ABS یا در برخی موارد پایین بودن سطح روغن ترمز در سیستم ABSای است که دارای منبع اختصاصی می باشد.

اگر چراغ آلارم ABS روشن شود

اگر چراغ الارم سیستم ABS ترمز خودروی شما روشن شود و هیچ آلارم دیگری نداشته باشید در این صورت سیستم ABS ترمز شما کار نخواهد کرد اما ترمز عمل می کند. خودرو برای رانندگی در شرایط عادی در شهر احتمالا امنیت لازم را دارد می تواند با آن در شهر و با سرعت پایین رانندگی کند اما وقتی که مجبور می شود در شرایط بدی ترمز بگیرد باید بخاطر داشته باشد که ترمز ABS ندارد و یک سیستم ترمز معمولی در اختیار شماست ممکن است کمی آب سبب سر خوردن خودرو شود بنابراین باید با احتیاط بیشتری رانندگی کنید.

اما اگر چراغ آلارم دیگری همراه با آن روشن شود آنگاه ممکن است ترمز خودروی شما مشکلی اساسی داشته باشد. ایراد می تواند جدی تر از آن باشد که فکرش را می کنید ممکن است سیستم هیدرولیک ترمز مشکل دار شده باشد یا شاید سطح روغن ترمز کم شده باشد و یا فشار روغن کاهش پیدا کرده باشد. در این حالت به احتمال زیاد اتومبیل شما حتی برای رانندگی تا فروشگاهی که در نزدیکی منزل شما قرار دارد هم ایمن نیست. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خودرو را به کمک یدک کش یا جرثقیل به تعمیرگاه منتقل نمایید. چون اگر واقعا مشکلی در سیستم ترمز شما وجود داشته باشد ممکن است درست زمانیکه به ترمز نیاز دارید کار نکند و جان خود و دیگران را به خطر بیندازید. به خاطر داشته باشید که وقتی خودرو روشن می شود فشار روغن در لوله های ارتباطی از طریق بوستر افزایش می یابد که این فشار بالا خود باعث ایجاد یا بیشتر شدن نشتی می شود یعنی زمانیکه خودرو را روشن می کنید احتمال دارد که ترمز را چک کنید و ببینید کار می کند موتور خودرو روشن شده است و فشار روغن زیاد شده و نشتی که قبلا وجود نداشته یا ناچیز بوده است در اثر فشار زیاد جاری می شود و همانطور که روغن به بیرون نشت پیدا می کند سطح روغن ترمز کاهش می یابد تا جاییکه این کمبود روغن ترمز منجر به کاهش فشار و صفر شدن فشار می شود و عملا خودروی شما ترمزی ندارد که آنرا متوقف نماید. و متاسفانه این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما در حال رانندگی هستید و احتمالا فاجعه ای رخ خواهد داد به همین دلیل باید از سوار شدن به خودرویی که دچار چنین وضعیتی است خود داری نمایید و آنرا به تعمیرگاه منتقل نمایید.

توصیه می کنم مطلب توقف ماشین بدون ترمز! را مطالعه نمایید تا در صورتیکه ترمز خودروی شما کار نکرد آمادگی لازم را برای توقف خودرو داشته باشید.

نکته: یکی از آلارم هایی که معمولاً همه با آن مواجه می شوند آلارم خورده شدن یا تمام شدن لنت ترمز است که این آلارم همانند شکل بالاست اما زمانی ظاهر می شود که شما پای خود را روی پدال ترمز می فشارید. که در این مورد هم باید حساس باشید چون اگر لنت ترمز شما به قسمت فلزی برسد دیسک ترمز گرانقیمت شما خراب می شود و هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت.

علی یزدی مقدم

امتیاز 1.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است