نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
خانه » دانستنیها » عوارض رانندگی با ترمز دستی بالا
عوارض رانندگی با ترمز دستی بالا

عوارض رانندگی با ترمز دستی بالا

وقتی با ترمز دستی رانندگی می کنید چه اتفاقی می افتد؟

 آیا تا به حال اتفاق افتاده است که قبل از حرکت فراموش کنید ترمز دستی را آزاد کنید؟ این کار بسیار خجالت آور است اما  سهل انگاری تنها مشکل موجود نیست ، سهل انگاری هایی مانند این می تواند آسیب زیادی به خودرو شما وارد کند .

ترمز دستی به خودرو شما کمک می کند در جایی که توقف کرده اید محکم بایستد حتی اگر یک خودرو با جعبه دنده خودکار داشته باشید ، عاقلانه تر است که ترمز دستی را بکشید. جدای از محکم نگه داشتن خودرو در جای خود ، ترمز دستی همچنین می تواند به جلوگیری از آسیب رسیدن به جعبه دنده کمک کند مخصوصا زمانی که در شیب تند پارک کرده اید ، در این زمان بیشترین خسارات می تواند به اجزای درونی خودرو وارد شود .

 

اگر خودرو شما جعبه دنده دستی دارد، بسیار مهم است که هنگام پارک قبل از خروج از خودرو حتما ترمز دستی را بکشید، در دنده گذاشتن خودرو ممکن است برای جلوگیری از به حرکت افتادن خودرو کافی نباشد اگر دنده کاملا درگیر نشده باشد ممکن است ناگهان  از دنده خارج شود و باعث شود خودرو به حرکت بیفتد که مسلما باعث خسارات جانی و مالی به شما و دیگران می شود.

 ترمز دستی های مدرن  می توانند با یک اهرم ، پدال یا حتی کلید الکترونیکی فعال شوند. اما اگر با فعال بودن ترمز دستی رانندگی کنید چه اتفاقی می افتد؟ خب ، جواب کوتاه این است که بگوییم بستگی دارد.

اگر ترمز دستی تنها یک یا دو مرحله درگیر شده باشد (صدای تق)، خطر آسیب رسیدن حداقل است . به هر حال ، اگر ترمز دستی تا مرحله اخر کشیده شده باشد این ممکن است باعث مصیبت شود.

نتیجه تصویری برای اگر با ترمز دستی بالا رانندگی کنیم

برای رانندگان تازه کار با یک خودرو که نیروی موتور به چرخ های جلوی آن منتقل میشود ، چرخ های عقب ممکن است حتی نچرخد که در این صورت به جز کشیده شدن تایر ها بر روی آسفالت مثل گربه ای که به زور بر روی زمین کشیده می شود هیچ اتفاق خاص دیگری نمی افتد. خوشبختانه اگر این اتفاق بی افتد این بسیار مهرض است که یک مشکلی وجود دارد .زوزه ی وحشتناک کشیده شدن تایر ها بر روی زمین و لرزش غیر طبیعی خودرو شک حتی خنگ ترین راننده دنیا را نیز بر می انگیزد. به حر حال ، اگر خودرو شما نیروی موتور را به چرخ های عقب می فرستد ، موتور ممکن است قادر باشد ترمز ها را به صورت قدرتمند تر فعال کند و باعث آسیب جدی شود .

 http://saeedha1.persiangig.com/image/dsc00640%20(1).jpg

اگر فراموش کنید یک ترمز دستی کاملا فعال شده را قبل از حرکت آزاد کنید، اصطکاک پد ها یا کشیده شدن کفه ها در برابر روتور ها یا سیلندر ها میزان گرمای بسیار زیادی ایجاد می کند. اگر به این مساله برای مدت زمان طولانی رسیدگی نشود ، ممکن است باعث از بین رفتن همه ی اجزای نامبرده شوید ، اما همچنین ممکن است باعث آسیب رسیدن به محور چرخ ها یا از کار افتادگی دیگر اجزای خودرو نیز بشوید و همه این ها در برابر آسیب جدی ای که به موتور وارد می شود هیچ چیزی نیست .

نگرانی اصلی در این موقعیت این است که چه مدت و با چه سرعتی با فعال بودن ترمز دستی رانندگی می کنید . یک مسیر مثلا به اندازه ی یک خیابان شاید فقط باعث ایجاد کمی صدای ناهنجار شود ولی مشکل جدی ای به وجود نمی آید ، چون سیستم های کاهش سرعت مدرن برای این طراحی شده اند که بتوانند میزان زیادی گرما را جذب کنند اما اگر برای مثال با ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در یک بزرگراه در حال رانندگی باشید و یک مسیر ۲۴۰ کیلومتری را با ترمز دستی کاملا فعال طی کنید ، مطمئن باشید لنت های چرخ های عقب ذوب می شود و احتمالا تعدادی از اجزای فرعی و کمکی نیز به کل نابود می شود . آیا تا به حال یک کولیس ، جذب کننده ی ضربه یا محور چرخ را تعویض کرده اید ؟

 

خوشبختانه هیچ کدام از این مشکلات در خودرو های جدید وجود ندارد ، هر خودرو دارای یک چراخ هشدار برای آگاه کردن راننده از اینکه ترمز دستی را فعال کرده یا فعال نکرده است وجود دارد یک قدم جلوتر می رویم ، آخرین دستاورد های ترمز دستی های الکتریکی که با یک کلید یا سویچ فعال می شوند و در بعضی خودرو ها وقتی که خودرو در حالت رانندگی یا استارت قرار داده می شود خود به خود فعال می شوند دیگر تقریبا می توان مطمئن بود که هیچ کدام از این مشکلات به وجود نمی آید .

اگر سهوا به مدت حدودا ۱۵ دقیقه با ترمز دستی فعال رانندگی کردید و هنگامی که توقف کردید و از خودرو پیاده شدید در صورت مشاهده آتش گرفتن تایر ها و دود کردن حول نکنیدو  هراسان نشوید این به خاطر دمای زیاد ایجاد شده توسط اصطکاک بین روتور ها و سیلندر ها و لنت ها است. سریع خودرو را خاموش کنید تا دیگر آتش بیش از این نشود و سریعا آتش را خاموش کنید. و حرف آخر اینکه حواس خود را به این نکته ظریف و بسیار مهم کاملا جمع کنید تا موجب خسارت های گزاف نشوید.

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است