ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار مهم » چهار هزار خودرو نامعلوم وارداتی متعلق به کیست؟
چهار هزار خودرو نامعلوم وارداتی متعلق به کیست؟

چهار هزار خودرو نامعلوم وارداتی متعلق به کیست؟

روز گذشته در حالی آمار هشت ماهه واردات خودرو به کشور منتشر شد که در این آمار واردکننده حدود چهار هزار دستگاه خودرو با عنوان نامعلوم ثبت شده بود

بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن واردکنندگان در حالیکه یک برند با سه هزار و ۹۷۴ هزار دستگاه خودرو، رتبه پنجم واردات خودرو در هشت ماهه نخست امسال را به خود اختصاص داده است، نام او در جدول گمرک نامعلوم اعلام شده و کنجکاوی همه را برانگیخته که واردکننده این حجم از خودرو به کشور چطور نامعلوم عنوان شده است.

از آنجایی که هر واردکننده پیش از واردات خودرو ملزم به ثبت سفارش برند مورد نظر خود است، بنابراین اطلاعات این حجم خودروی وارداتی کاملا برای گمرک و وزارت صنعت مشهود است اما گمرک براساس آنچه که اعلام اطلاعات ناقص عنوان شده، نام این برند مشخص نشده و نکته جالبتر این است که با وجود ناقص بودن اطلاعات این حجم از خودرو ترخیص هم شده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمار اعلامی گمرک به انجمن واردکنندگان ترتیب واردات این خودروهای نامعلوم به همراه مبادی آنها به شرح زیر است:

فروردین: یک دستگاه خودرو از ترکیه
شهریور: ۴۳۳ دستگاه خودرو از فرانسه، آلمان و رومانی
مهر: هزار و ۶۴۹ دستگاه خودرو از امارات و ترکیه
آبان: هزار و ۸۹۱ دستگاه خودرو از امارات، چین و ترکیه
عمده این خودروهای سواری از گمرکات بوشهر، باهنر و شهید رجایی ترخیص شده و به بازار عرضه شده اند.

میانگین ارزش دلاری این خودروها ۲۹ هزار و ۸۵ دلار عنوان شده و این پرسش همچنان پررنگ مطرح است که کدام خودروها با اطلاعات ناقص اجازه ترخیص از گمرک را پیدا کرده اند؟

نزدیکترین خودروها به این میانگین ارزش دلاری براساس اظهار گمرکی، سانتافه با ارزش ۲۹ هزار و ۱۷۰ دلار، توسان یا ix35 به ارزش ۲۵ هزار و ۵۰۰ دلار، سوناتا ال اف به ارزش ۲۴ هزار و ۹۳۰ دلار هستند. البته با توجه به اینکه کلمه میانگین ذکر شده نمی توان اطمینان داشت که همه خودروهای وارد شده با برند نامعلوم حتما مشمول همین خودروها خواهند بود.

اما شاید لازم باشد پرسش اساسی تر را از گمرک، سازمان حمایت و ما بقی سازمان ها و نهادها پرسید که دایه حمایت از حقوق مشتریان را همیشه در دست دارند اما اجازه ترخیص چهار هزار خودرو با اطلاعات ناقص و برند نامعلوم را صادر می کنند. چگونه امکان دارد در سیستمی که تا این حد سخت گیرانه به موضوع واردات نگاه می شود، دولت متولی واردات چهار هزار دستگاه خودرو را نشناسد؟

خودروکار

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است